Pigułka „dzień po” a pigułka aborcyjna

tabletki dzień po opakowanie

Częstym problemem, który dezorientuje wiele osób, jest to, czy pigułka „dzień po” ( Plan B One-Step ) to to samo, co pigułka aborcyjna (RU486). To zamieszanie wynika z błędnego przekonania na temat antykoncepcji awaryjnej . Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że te dwa leki służą bardzo różnym celom i działają zupełnie inaczej. 

Co to jest pigułka „dzień po”?

Pigułka „dzień po” jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Przyjmowany w ciągu 72 godzin od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub niepowodzenia antykoncepcji może pomóc w zapobieganiu ciąży. Pigułka „dzień po” jest sprzedawana bez recepty osobom w każdym wieku i składa się z jednej pigułki zawierającej progestagen, lewonorgestrel. Jest sprzedawany pod następującymi nazwami: Plan B One-Step, Next Choice One Dose, My Way, Take Action i AfterPill.

Chociaż dokładny sposób, w jaki pigułka „dzień po” zapobiega ciąży, nie jest jasny, sposób jej działania zależy od tego, w którym momencie cyklu miesiączkowego się znajdujesz. Jeśli jesteś już w ciąży i bierzesz pigułkę „dzień po”, nie zaszkodzi to Twojej ciąży i nie spowoduje poronienia .

Czym jest tabletka poronna?

Pigułka aborcyjna czyli tabletka poronna (określana również jako Mifeprex, RU486 i mifepristone) jest opcją wczesnej aborcji medycznej. Powoduje przerwanie ciąży i jest stosowana dopiero po stwierdzeniu ciąży (i nie więcej niż 70 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki u kobiety).

Tabletka poronna opracowana została po raz pierwszy bezpiecznie zastosowana w Europie i została zatwierdzona przez FDA do stosowania w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 2000 r. Pigułka aborcyjna (RU486) może być stosowana samodzielnie, ale często jest stosowana z drugim lekiem, mizoprostolem, w celu poprawy wskaźników powodzenia zakończenie. RU486 powoduje złuszczanie się wyściółki macicy (więc zapłodnione jajo nie może pozostać przyczepione), a mizoprostol powoduje skurcz macicy.

RU486 jest uważana za tabletkę poronną, jednak mizoprostol nią nie jest. Chociaż aborcja medyczna, stosowana razem, jest skuteczna w przerwaniu ciąży w 95% do 97%. 

Dlaczego panuje zamieszanie

Wiele z tego zamieszania wynika z przekonań na temat działania pigułki „dzień po”. Plan B One-Step (podobnie jak inne marki pigułek „dzień po”) zmniejsza szanse zajścia w ciążę poprzez zapobieganie lub opóźnianie owulacji i/lub zakłócanie ruchu plemników (powodując mniejsze prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki).

Prawdziwe nieporozumienie dotyczy tego, czy pigułka „dzień po” zapobiega implantacji zapłodnionego jaja. Chociaż badania pokazują, że Plan B One-Step nie koliduje z implantacją, etykieta FDA na pigułce „dzień po” mówi, że „może hamować implantację”. 

Wydaje się, że badania, które FDA wykorzystała podczas procesu zatwierdzania pigułki „dzień po”, koncentrowały się głównie na bezpieczeństwie i skuteczności głównego składnika, progestyny ​​​​lewonorgestrelu.

Ponieważ w badaniu tym nie zbadano dokładnie, jak działa pigułka „dzień po”, FDA zdecydowała się uwzględnić fakt, że może ona wpływać na implantację na etykiecie produktu (głównie dlatego, że myśl była taka, że ​​ponieważ pigułki antykoncepcyjne mogą działać poprzez zmianę wyściółki macicy, pigułka „dzień po” też).

To powiedziawszy, FDA przyznaje teraz, że istniejące dane i badania dotyczące pigułki „dzień po” wskazują, że ten produkt nie zakłóca implantacji.

Debata na temat antykoncepcji awaryjnej

Eksperci medyczni, w tym FDA, American College of Obstetricians and Gynecologists oraz National Institutes of Health zgadzają się, że ustalenie ciąży trwa kilka dni i nie jest zakończone, dopóki zapłodnione jajo nie wszczepi się w wyściółkę macicy kobiety.

Z medycznego punktu widzenia ciążę uznaje się dopiero po zagnieżdżeniu.

Jednak wiele osób (w tym organizacje pro-life i organizacje religijne) nadal trzyma się błędnego przekonania, że ​​pigułka „dzień po” zapobiega zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja. Szybko dyskutują o jego stosowaniu i błędnie określają ten rodzaj antykoncepcji jako środek poronny (coś, co powoduje przedwczesne zakończenie ciąży i aborcję). To błędne przekonanie, że pigułka „dzień po” powoduje aborcję, stworzyło barierę w dostępie i stosowaniu pigułki „dzień po”.

Kobiety z pewnych środowisk religijnych mogą nawet o to nie pytać, ponieważ powiedziano im, że powoduje to aborcje. Istnieją nawet przypadki, w których szpitalne izby przyjęć odmawiają podania pigułki „dzień po” kobietom, które zostały zgwałcone. 

Podsumowanie

Zwolennicy pigułki „dzień po” nadal stanowczo opowiadają się za edukacją ludzi, że ten lek nie powoduje aborcji. Władze medyczne definiują aborcję jako przerwanie wszczepionego zapłodnionego jaja. Polityka federalna również zgadza się ze środowiskiem medycznym i definiuje leki i urządzenia, które działają przed implantacją, jako zapobieganie ciąży , a nie środki przerywające ciążę.

Dokładny sposób zrozumienia różnicy między tymi dwoma lekami:

  • Tabletka poronna  to metoda aborcji. W połączeniu z mizoprostolem jest zatwierdzone przez FDA do przerwania ciąży u kobiet do 10 tygodnia ciąży (70 dni lub mniej od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). 
  • Pigułka „dzień po” jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej. Jest zatwierdzony przez FDA, aby zapobiegać ciąży i nie zaszkodzi istniejącej ciąży. Z medycznego punktu widzenia kobieta NIE jest uważana za ciężarną, jeśli ma zapłodnione jajo, które nie zagnieździło się jeszcze w jej macicy. Oznacza to, że pigułka „dzień po” nie może przerwać ciąży, ponieważ z medycznego punktu widzenia ciąża nie istnieje. 

Dodaj komentarz